תלפ"ז

פרויקט "תיעוד בין דורי": תיעוד סיפורי חיים של וטרנים וניצולי שואה

 

 

בשנה החולפת התקיים במינהל הקהילתי תלפ"ז וארנונה הצעירה פרויקט מיוחד בשם "תיעוד בין דורי". במסגרת הפרויקט בשיתוף מועדון הווטרנים של המינהל הקהילתי ובני נוער ממועדון הנוער ומביה"ס התיכון הקהילתי ע"ש סליגסברג תועדו סיפורי חיים של ניצולי שואה. במפגש בין דורי בו נפגשים הווטרנים יחד עם בני הנוער מהשכונה על מנת לתעד את סיפור חייהם המיוחד, התאפשר לווטרנים להעביר את "לפיד" ההיסטוריה היהודית לדור הבא, בבחינת "דע מאין באת".

 

הניצולים הדליקו נר זיכרון לזכר קורבנות השואה וסיפורו את סיפוריהם

 

הפרויקט הגיע לשיאו בטקס קהילתי שהתקיים ביום הזיכרון לשואה והגבורה בנוכחות של כ-500 מתושבי הקהילה ובהשתתפות של ניצולי שואה ו-ווטרנים (חיילים יהודים שלחמו במלחמת העולם השנייה בשורות הצבא האדום) שהדליקו נר זיכרון לזכר קורבנות השואה וסיפוריהם הוצגו בפני הקהל הרחב על ידי בני הנוער.

 

טקס יום הזיכרון לשואה והגבורה בהשתתפות כ-500 תושבים, ניצולי שואה ווטרנים

 

בשכונת תלפיות מזרח וארנונה הצעירה חיים כיום כ- 60 וטרנים, גיבורי מלחמת העולם השנייה מחבר העמים, פרטיזנים וניצולי שואה. המינהל הקהילתי  אף הקים מועדון לפעילות חברתית לווטרנים הפועל במהלך כל השנה ומופעל על ידי מנהיגות מתוך הקבוצה. בשנים האחרונות אוכלוסייה זו הולכת ומידלדלת באופן טבעי וסיפור חייהם אשר מספר גם את סיפורו של העם היהודי נמוג יחד איתם. הפרויקט צמח על רקע ההבנה כי אנו נמצאים במרוץ נגד הזמן בטרם הסיפורים המיוחדים של הניצולים יאבדו מן העולם לנצח.

 

"קפה דילמה" שעסק בסוגיות הנוגעות לשואה ולגבורה והשפעתן על החברה הישראלית

 

על רקע זה הוחלט לחבר את בני הנוער הבוגרים בקהילה לווטרנים ולניצולי השואה על מנת לתעד את סיפור חייהם המיוחד. הפרויקט מוביל לכך שסיפורים אלו יזכו לחיי נצח וישמשו ללימוד ולהבנה במידת האפשר של אחת מהתקופות האפלות ביותר שידעה האנושות בתקופה המודרנית.

 

בסיום הטקס שהפך למסורת קהילתית בה מתייחדת הקהילה עם זכר קורבנות העם היהודי, התקיים אירוע "קפה דילמה" קהילתי שעסק בסוגיות מרכזיות הנוגעות לשואה ולגבורה והשפעתן עד ימינו אנו על החברה הישראלית. הפעילות התקיימה בהשתתפות תלמידי בתי הספר, חניכי תנועות הנוער, פעילים ומתנדבים וכמובן וטרנים וניצולי שואה תושבי השכונה. את אירוע השולחנות העגולים הנחו רכזי התרבות והנוער במינהל הקהילתי, קומונרים מתנועות הנוער ומנהלי ארגוני החינוך בקהילה.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.